Trasy Srona główna / Trasy

DKT 21 km:

Plik z przebiegiem trasy 21 km (GPX)

 

DKT21km (+1114/-1124) zaczyna się w dawnym Parku Konnym w miejscowości Dwernik. Tam też znajduje się baza OSP, której ochotnicy będą nam pomagać podczas trwania biegu. Trasa zaczyna się 2-kilometrowym odcinkiem asfaltowo-trailowym, aby dobrze rozgrzać się przed atakiem na szczyt Kamień Dwernik 1004m. Następnie, w miejscowości Nasiczne, skręcamy w prawo na stokówkę łączącą miejscowości Nasiczne i Zatwarnica.

Po kolejnych 2 km dobiegamy do I pkt z wodą – skręcamy w lewo na czerwony szlak prowadzący na szczyt Kamień Dwernik. Dobiegamy do skrzyżowania z miejscem widokowym w stronę Soliny Sanu oraz pasma Otrytu – tam skręcamy w lewo i atakujemy ostatni podbieg pod sam szczyt.

Nie sposób się nie zatrzymać na szczycie ponieważ stąd rozpościera się widok na całe Bieszczady Wysokie. Od lewej strony widać Bukowe Berdo, Krzemień, Rozsypaniec, Tarnicę, Połoninę Caryńską, obie Rawki oraz Połoninę Wetlińską, Roh, i Berdo zakończone szczytem Smerek.

W dalszej części widać także Falową, Jaworne, Wołosań Łopiennik a także Chryszczatą. Tuż za szczytem (ok. 6km) skręcamy w lewo na zieloną ścieżkę przyrodniczą przygotowaną przez Nadleśnictwo. Tu jest bardzo trudny technicznie zbieg z licznymi trawersami a widok lasu przypominającego epokę dinozaurów zatyka. Jeszcze tylko niewielki podbieg i dalej w dół zbiegamy aż do punktu kontrolnego usytuowanego przy wodospadzie Szepit w miejscowości Zatwarnica (ok. 11km).

Dalej mała „nawrotka” (ok. 100m) i skręcamy w lewo w kolejną zieloną ścieżkę Nadleśnictwa, która podmokłym terenem prowadzi z powrotem na szczyt Kamień Dwernik. Ten podbieg jest łagodniejszy wiec mocniejsi zawodnicy mogą śmiało „grzać” pod górę aż na sam szczyt.

Na szczycie (ok. 15km) kolejna chwila refleksji nad pięknem Bieszczad Wysokich i łagodnie zbiegamy do znajomej już stokówki na której znajduje się ostatni punk kontrolny z wodą (ok. 17km). Dalej w lewo i stokówką podążamy w stronę składu drzewa (ok.19km) na którym skręcamy w prawo i drogą leśną (na licznych skrzyżowaniach trzymając się prawej strony) dobiegamy do błotnej niespodzianki, której nie sposób ominąć. Dalej do rzeki, którą musimy pokonać wpław (uwaga, ponieważ płyty betonowe są bardzo śliskie i nie trudno o niekontrolowany drift). Ostatnie 20m podbiegu i jesteśmy na mecie.

 

 


DKT 10 km:

Plik z przebiegiem trasy 10km (GPX)

 

DKT10km+ (+626/-636) Startuje 15min po DKT21. Początek trasy jest ten sam czyli 2-kilometrowy odcinkiem asfaltowo-trailowy Następnie, w miejscowości Nasiczne, skręcamy w prawo na stokówkę łączącą miejscowości Nasiczne i Zatwarnica.

Po kolejnych 2 km dobiegamy do I pkt z wodą 4km -skręcamy na czerwony szlak prowadzący na szczyt Kamień Dwernik. Dobiegamy do skrzyżowania z miejscem widokowym w stronę Soliny Sanu oraz pasma Otrytu – tam skręcamy w lewo i biegniemy przez szczyt Kamień Dwernik po czym zawracamy przez las wbiegając na dalszą część trasy DKT21.

Dalej starą ścieżką dydaktyczną łagodnie zbiegamy do znajomej już stokówki na której znajduje się drugi punk kontrolny z wodą (ok. 7km). Dalej w lewo i stokówką grzejemy w stronę składu drzewa (ok.9km) bacznie uważając by nie wyprzedzili nas zawodnicy z DKT21. Na składzie skręcamy w prawo i drogą leśną (na licznych skrzyżowaniach trzymając się prawej strony) dobiegamy do błotnej niespodzianki której nie sposób ominąć. Dalej do rzeki, którą musimy pokonać wpław (uwaga, ponieważ płyty betonowe są bardzo śliskie i nie trudno o niekontrolowany drift). Ostatnie 20m podbiegu i jesteśmy na mecie.